Dlaczego nie powinniśmy ignorować nawet niewielkiego bólu?

Często nie zadajemy sobie sprawy, że nawet pozornie niewielkie objawy bólowe mogą mieć znaczny wpływ na jakość naszego życia, poczucie komfortu i dobrostanu psychicznego. Pomiędzy różnymi dolegliwościami somatycznymi a psychicznymi zachodzą bowiem liczne wzajemne relacje. Dyskomfort związany z bólem znacząco wpływa na nasze procesy poznawcze, np. pogorszenie pamięci, koncentracji czy uwagi. Ból często zaburza nasze ogólne funkcjonowanie, w tym także funkcjonowanie zawodowe i społeczne.

Doświadczenie negatywnych emocji jest naturalną konsekwencją bólu. Osoby cierpiące często wpadają w tzw. błędne koło, w którym negatywne emocje odgrywają kluczową rolę. Wysoki poziom tych uczuć może zwiększać natężenie bólu fizycznego, co z kolei zwrotnie nasila przykre emocje, potęguje lęk, przygnębienie, frustrację, drażliwość czy złość. Odczuwanie bólu obniża nastrój, naraża nas na sytuacje stresowe i konfliktowe, a także powoduje obniżenie ogólnej aktywności. Stres wpływa na naszą odporność, a samopoczucie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Odczuwanie bólu wpływa na jakość naszych kontaktów z otoczeniem. Często izolujemy się wtedy od innych ludzi, a nasze kontakty zawodowe nie są aż tak wydajne.

Dyskomfort związany z bólem wytrąca nas wręcz z normalnego funkcjonowania. Dlatego, aby uniknąć negatywnych konsekwencji bólu, zarówno tych fizycznych jak i psychicznych, warto reagować na niego od razu.

Ale Ty tak nie rób

Psycholog radzi

To Ci pomoże

sachol

Żel stomatologiczny

Sachol to żel stomatologiczny, który skutecznie przynosi ulgę w dolegliwościach dziąseł.

dowiedz się więcej

SACHOL

Aftigel na afty

Sachol Afitgel pomaga w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych przez protezy i aparaty ortodontyczne.

dowiedz się więcej

A to miej zawsze przy sobie

Lepiej zapobiegać,
niż leczyć

A czy wiesz, że...?

Krótko i na temat

Wgryź się w to

Kłopotliwy ząb mądrości

Prawidłowo wyrzynający się ząb mądrości nie powinien boleć oraz powodować dyskomfortu. dowiedz się więcej

Irena Bukowska

dr hab. n. med. / stomatolog