krótko i na temat

czy wiesz, że

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. Sztuczne zęby zwykle kojarzymy z osobami starszymi, ale zdarza się, że korzystają z nich również osoby młode. Jakie nieprzyjemności mogą nas spotkać podczas używania protezy zębowej? Jak dbać o sztuczne zęby by służyły nam jak najlepiej?

Problemy z protezą zębową

Nowoczesne protezy są wykonywane w taki sposób, by idealnie pasowały do warunków anatomicznych danej osoby. Nie zapominajmy jednak, że proteza to zawsze ciało obce, na które organizm może różnie zareagować. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak długo przyzwyczaja się do protezy zębowej?

 

Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy od razu swobodnie korzystają z nowych zębów, inni mają trudności adaptacyjne. Często zdarza się, że protezy ruchome spadają lub przesuwają się i nie pozwalają nam swobodnie jeść, a nawet się uśmiechać.

 

Po otrzymaniu do użytkowania nowej protezy konieczne są wizyty kontrolne (co najmniej jedna – jeśli proteza nie sprawia wielu problemów), na których lekarz dokona koniecznych korekt umożliwiających jak najlepsze dopasowanie protezy. Jednocześnie musimy nauczyć się jak w nowych okolicznościach język, policzki i wargi mają radzić sobie z nowymi zębami.

 

Jakie jeszcze problemy mogą nas spotkać podczas używania sztucznych zębów? Najczęstsze objawy występujące podczas przyzwyczajania się do protezy to nadmierne wydzielanie śliny, odruchy wymiotne, upośledzenie smaku, problemy z mówieniem oraz uczucie, że język nie mieści się nam w ustach.

 

Kiedy przyzwyczaimy się do protezy, te objawy ustąpią. Dobrym pomysłem na oswojenie nowych zębów jest czytanie na głos lub dokładne, obustronne przeżuwanie każdego kęsa jedzenia.

 

Warto również rozważyć spanie z protezą zębową, dzięki czemu nasz organizm szybciej przyzwyczai się do ciała obcego. Ten sposób jest jednak polecany tylko osobom, które testują nową protezę. Jeśli nasze ruchome zęby leżą komfortowo, lepiej jest je dokładnie umyć i zostawić na noc w suchym miejscu.

Jak dbać o protezę zębową?

Pamiętajmy, że proteza nie zastąpi nam prawdziwych zębów – to zawsze będzie ciało obce, z którym trudniej jest przeżuwać pokarm. Inaczej wygląda również higiena protezy ruchomej. Większość protez jest wykonana z akrylu (to te refundowane przez NFZ), które po dłuższym użytkowaniu nadają się do wymiany. Tego typu materiał łatwo kolonizują grzyby.  Brak zachowania odpowiedniej higieny, może sprawić, że dziąsła pod protezą zachorują.

 

Dlatego konieczne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej i protezy. Po każdym posiłku dokładnie wymyjmy protezę w łazience. Dzięki temu pozbędziemy się resztek jedzenia, które często dostają się pod protezę. Jeśli w ciągu dnia zdążyły one podrażnić dziąsła, posmarujmy je przeciwzapalnym i przeciwbólowym żelem stomatologicznym, takim jak Sachol.

Codziennie wieczorem dokładnie myjmy protezę (możemy do tego użyć pasty do zębów) i płuczmy ją pod strumieniem ciepłej wody. Jeśli mamy już za sobą proces przyzwyczajania się do protezy, pozostawmy zęby w suchym i przewiewnym pojemniczku.

 

Co jakiś czas warto też użyć środka do czyszczenia protez. Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta, bo zbyt częste lub długie dezynfekowanie wcale nie działa korzystnie na protezę. Nigdy nie gotujmy protezy zębowej, bo doprowadzimy do jej uszkodzenia.

 

Pamiętajmy również o regularnych wizytach kontrolnych u lekarza (najlepiej co pół roku), który oceni, jak sprawdzają się nasze nowe zęby.

Bibliografia

  1. Tomaszewska I. Jak dbać o protezy ruchome? https://stomatologia.mp.pl/protetyka-i-implantoprotetyka/104734,jak-dbac-o-protezy-ruchome Data dostępu: 25.04.2018
  2. Tomaszewska I. Protezy ruchome: dlaczego spadają i czy warto je przyklejać? https://stomatologia.mp.pl/protetyka-i-implantoprotetyka/107913,protezy-ruchome-dlaczego-spadaja-i-czy-warto-je-przyklejac Data dostępu: 25.04.2018
  3. Tomaszewska I. Rodzaje uzupełnień protetycznych https://stomatologia.mp.pl/protetyka-i-implantoprotetyka/107914,rodzaje-uzupelnien-protetycznych Data dostępu: 25.04.2018

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej