krótko i na temat

czy wiesz, że

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. Wystąpienie tej dolegliwości może być związane z infekcjami lub poważną chorobą o charakterze przewlekłym. 

 

Zapalenie jamy ustnej jest chorobą bolesną, która obejmuje nie tylko śluzówkę jamy ustnej, ale często również wargi. Powoduje dyskomfort i trudności w codziennym funkcjonowaniu, bowiem przyjmowanie pokarmów i napojów wiąże się z ostrym bólem.

 

Zmiany, które pojawiają się w obrębie jamy ustnej, mogą przybierać formę od delikatnej, związanej ze zmianą zabarwienia i obrzękiem, po zmiany poważne – nadżerki i owrzodzenia. Chorobie towarzyszą nalot oraz nieprzyjemny zapach z ust.

 

Przyczyny zapalenia śluzówki jamy ustnej

 

Przyczyn pojawienia się choroby jest wiele. Mogą to być m.in.: infekcje (grzybicza, wirusowa, bakteryjna) oraz choroby przewlekłe (cukrzyca, choroby immunologiczne, jak np. wrzodziejące zapalenie jelit czy choroba Leśniowskiego Crohna, choroby endokrynologiczne, choroby metaboliczne).

 

Bardzo często zapalenie w jamie ustnej związane jest z chorobą zakaźną – szczególnie, gdy pojawia się ono u dziecka. Może wskazywać na odrę, szkarlatynę, różyczkę, ospę wietrzną lub krztusiec. Najczęstszą przyczyną dolegliwości jest aftowe zapalenie jamy ustnej.

Aftowe zapalenie jamy ustnej

 

Afty są płytkimi nadżerkami, występującymi głównie na wargach, błonie śluzowej policzków lub na dnie jamy ustnej, które otacza rumieniowate, zapalne obrzeże. Wielkość afty może wynosić od 0,5 mm do 10 mm (tzw. afty Mikulicza) lub mieć nawet 20 mm (tzw. afty Suttona). Nawet niewielka afta może stanowić źródło przeszywającego bólu.

 

Pojawieniu się aftowego zapalenia jamy ustnej sprzyjają: stres, nieświadome ugryzienie się w policzek, zbyt silne szczotkowanie zębów (czynnik mechaniczny), składniki past do zębów i płynów do płukania jamy ustnej (laurylosiarczan sodu), niedobór witamin i minerałów, obecność bakterii Helicobacter pylori, choroby autoimmunologiczne, alergie pokarmowe, zaburzenie gospodarki hormonalnej (u kobiet), jedzenie ostrych lub kwaśnych pokarmów (2).

Opryszczka wewnątrz ust

 

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej występuje przede wszystkim u dzieci do 6. roku życia. Aby doszło do zakażenia, potrzebny jest kontakt ze śliną osoby, która jest zainfekowania wirusem opryszczki (Herpes simplex).

 

Po pięciu dniach od zakażenia w jamie ustnej zaczynają pojawiać się wykwity. Na błonie śluzowej jamy ustnej powstają pęcherzyki, które pękają i tworzą bardzo bolesne nadżerki.

 

Po około 8 dniach zmiany zaczynają się goić i znikać. Opryszczka jest wirusem nawracającym, który tkwi uśpiony w organizmie raz zarażonej osoby, by uaktywnić się w momencie, gdy człowiek ma osłabioną odporność (3).

Leczenie zapalenia błony śluzowej jamy ustnej

W leczeniu choroby zwraca się uwagę na przyczyny, które ją wywołały. W przypadku zapalenia śluzówki jamy ustnej spowodowanego wirusami (wirus opryszczki) stosuje się doustne środki zawierające acyklowir. Jeśli chodzi o afty, należy używać żelów izolujących afty, co zmniejszy ból. W tym przypadku doskonale sprawdzi się Sachol, który szybko działa, a do tego ma przyjemny smak i zapach.

 

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej u małych dzieci, w tym noworodków, leczy się gencjaną lub pędzluje się zmiany roztworem kwasu bornego (3). Można stosować również płukanki, przede wszystkim zawierające glikokortykosteroidy lub, w łagodniejszych przypadkach, płukać jamę ustną ziołami, np. szałwią, rumiankiem, siemieniem lnianym czy lipą.

Zapalenia błony śluzowej jamy ustnej nie należy lekceważyć, bowiem może być związane ze znacznie bardziej poważnymi chorobami niż wymienione powyżej. Trzeba pamiętać, że aftowe i opryszczkowe zapalenie śluzówki jamy ustnej ma charakter nawracający.

Bibliografia:

 

  1. Regina Antoniv, Weronika Lipska, Barbara Kęsek, Marcin Lipski, Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Maria Chomyszyn-Gajewska. Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa. http://www.czytelniamedyczna.pl/5048,afty-nawracajace-przeglad-pismiennictwa.html. Dostęp 25.06.2018.
  2. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-zebow-i-jamy-ustnej,zapalenia-blony-sluzowej-jamy-ustnej,artykul,1578421.html. Dostęp 25.04.2018.
  3. Dr hab. n. med. Jarosław Kwiecień. Zapalenie jamy ustnej – objawy, diagnoza, leczenie. http://www.forumpediatryczne.pl/porada/zapalenie-jamy-ustnej-objawy-diagnoza-leczenie/2950. Dostęp 25.04.2018.

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej

Owrzodzenie jamy ustnej. Co jest przyczyną tego problemu, jak się objawia i jak je leczyć?

Owrzodzenia to ubytki skóry lub błony śluzowej, powstałe w wyniku bodźca zewnątrz- lub wewnątrzpochodnego. dowiedz się więcej

Dokuczliwe pleśniawki – jakie są ich przyczyny i objawy? Jak skutecznie je leczyć?

Pleśniawki są bardzo dokuczliwą dolegliwością, która występuje w obrębie jamy ustnej. dowiedz się więcej

Afty w jamie ustnej – czy z ich powodu musimy odwołać wizytę u dentysty?

Przed każdą wizytą u stomatologa należy sprawdzić, czy tego dnia możemy leczyć zęby. dowiedz się więcej

Afty na policzku – jak wyleczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Mogą pojawić się na podniebieniu lub w tylnej części gardła, często atakują wewnętrzną część policzków. dowiedz się więcej

Afty i pleśniawki u dorosłych - wylecz je szybko i skutecznie!

Afty i pleśniawki w jamie ustnej u dorosłych pojawiają się bardzo często. dowiedz się więcej