krótko i na temat

czy wiesz, że

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. Nieleczone, może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w wyniku których może dojść do utraty zębów. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?

 

Zapalenia dziąseł i choroby z nimi związane są stosunkowo częste, bowiem czynników, które powodują te jednostki chorobowe, jest wiele. Cierpią na nie ludzie w różnym wieku, dlatego należy wiedzieć, co je powoduje i jak sobie z nimi poradzić.

 

Przyczyny zapalenia dziąseł

Przyczyn występowania zapalenia dziąseł jest wiele i należą do nich m.in.: nieprawidłowa higiena jamy ustnej i związane z tym infekcje bakteryjne (zbyt częste lub zbyt rzadkie szczotkowanie zębów), przyjmowanie niektórych leków, choroby immunologiczne, palenie papierosów, nieprawidłowo włożone plomby, stłoczone zęby, a także spożywanie niektórych potraw (1).

 

Schorzeniu może sprzyjać również oddychanie przez usta. Nie bez znaczenia dla powstawania dolegliwości są próchnica i wady zgryzu oraz uzupełnienia protetyczne. Narażone na występowanie zapalenia dziąseł są głównie kobiety (w wyniku cyklu miesiączkowego zachodzą w ich organizmach zmiany hormonalne) oraz dojrzewająca młodzież (1, 2). Może istnieć również pewna predyspozycja genetyczna do częstego chorowania na to schorzenie.

 

Należy pamiętać, że pojawiające się zapalenie dziąseł, szczególnie przy dużej zmianie ich wyglądu, może być związane z ogólnoustrojową chorobą, o której osoba mająca problemy z dziąsłami nie wie.

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

 

Zapalenie dziąseł łatwo rozpoznać, bowiem pojawia się opuchlizna, a po szczotkowaniu można zauważyć krwawienie. W przypadkach silnego zapalenia dziąsła mogą stać się krwistoczerwone, o szklistej, napiętej powierzchni. Objawów zapalenia dziąseł nie można lekceważyć, bo brak odpowiedniej higieny częstokroć doprowadza do powstania paradontozy, czyli do nieodwracalnych zmian, w wyniku których dochodzi do wypadania zębów.

 

We wczesnym stadium, czyli przy zapaleniu dziąseł, nie dochodzi jeszcze do zakażenia tkanki łącznej i tkanki kostnej, dlatego dolegliwość można skutecznie wyleczyć, unikając tym samym powstania nieodwracalnych zmian.

Leczenie zapalenia dziąseł

 

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest udanie się do dentysty w celu oczyszczenia zębów z płytki nazębnej lub kamienia. Jego zaleganie na zębach powoduje namnażanie się bakterii i ma bardzo negatywny wpływ na stan dziąseł – wywołuje ich rozpulchnianie, stany zapalne i sprzyja powstawaniu patologicznych kieszonek zębowych.

 

Zaleca się płukanie jamy ustnej płynem, który usuwa bakterie powyżej linii dziąseł oraz zmniejsza ilość lepkiego nalotu. Należy zrezygnować z częstego picia mocnej kawy i ograniczyć palenie papierosów. Niedobór witamin B i C oraz dieta bogata w węglowodany i cukry także działają na nie niekorzystnie, sprzyjając powstawaniu zapalenia.

 

Lekarz stomatolog powinien również poinstruować pacjenta o prawidłowym sposobie oczyszczania zębów, który jest podstawowym i najważniejszym elementem zapobiegania zapalaniu dziąseł.

 

Najprostszym domowym sposobem na łagodzenie zapalenia dziąseł jest stosowanie płukanek z ziół (rumianku, który łagodzi stany zapalne, lub szałwii, która ma działanie antyseptyczne) oraz smarowanie dziąseł olejkiem goździkowym lub żucie goździków. Dzięki tym prostym metodom zmniejsza się stan zapalny i zahamowane zostaje krwawienie.

 

Na złagodzenie objawów dobry będzie również olejek aloesowy. Ulgę w zapaleniu dziąseł przyniesie ponadto stosowanie żelu stomatologicznego, który oferuje np. Sachol, łagodzącego objawy, odkażającego oraz działającego przeciwbólowo.

 

Należy pamiętać, że bardzo ważnym elementem dbania o dziąsła, zęby i jamę ustną są wizyty u stomatologa. Regularne usuwanie płytki i kamienia nazębnego zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, bowiem redukuje liczbę bakterii. Lepiej zapobiegać chorobie, niż potem ją leczyć.

 

Bibliografia

 

  1. Dr n. med. Iwona M. Tomaszewska. Zapalenie przyzębia. https://stomatologia.mp.pl/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia. Dostęp 28.04.2018.
  2. Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Anna Stachura-Spłuszka, Anna Jurczak, Maria Chomyszyn-Gajewska. Stany zapalne dziąseł w wieku pokwitaniowym (puberty gingivitis) – przegląd piśmiennictwa. http://www.czytelniamedyczna.pl/4231,stany-zapalne-dziasel-w-wieku-pokwitaniowym-puberty-gingivitis-przeglad-pismien.html. Dostęp 28.04.2018.

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej