krótko i na temat

czy wiesz, że

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. Chociaż zapalenie dziąseł nie pozostawia nieodwracalnych zmian i można je szybko wyleczyć, nieleczone może przerodzić się w poważną chorobę.

 

Zapalenie dziąseł manifestuje się opuchlizną, zaś przy szczotkowaniu zębów może pojawić się krwawienie. Towarzyszyć mu może nieprzyjemny, gnilny zapach z ust. W niektórych przypadkach dochodzi do zmiany wyglądu dziąseł, jednak często dolegliwość nie daje objawów bólowych. Szczególnie narażone na problemy z dziąsłami są kobiety oraz dojrzewająca młodzież, ponieważ w ich organizmach dochodzi do zaburzeń hormonalnych (1, 2).

Dlaczego pojawia się zapalenie dziąseł?

 

Podstawową przyczyną powstawania zapalenia dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Zbyt częste lub zbyt rzadkie mycie zębów, niedokładne nitkowanie i za mocne szczotkowanie powodują namnażanie się bakterii, które zmieniają się najpierw w płytkę nazębną, by potem stać się kamieniem. Jeśli chodzi o silne przyciskanie szczoteczki, powstają mechaniczne podrażnienia dziąseł. Nie bez znaczenia są: próchnica, krzywe zęby, zbyt silne przyleganie zębów do siebie czy proteza.

 

Innymi przyczynami mogą być: przyjmowanie niektórych leków, uwarunkowania genetyczne czy choroba ogólnoustrojowa, np. cukrzyca. Należy ponadto pamiętać o grzybach (Candida), które osiedlają się w jamie ustnej – udowodniono ich obecność w czasie stanu zapalnego dziąseł (3).

 

Jak leczyć zapalenie dziąseł w domowych warunkach?

 

W pierwszej kolejności należy pójść na wizytę do stomatologa, który usunie płytkę nazębną lub kamień, by bakterie obecne na zębach nie namnażały się i nie nasilały zapalenia. W domowych warunkach można zastosować płukankę z rumianku, który łagodzi stany zapalne, lub z antyseptycznej szałwii.

 

Można przeżuwać goździki, które hamują krwotok, lub użyć olejku z nich. Innym sposobem jest posmarowanie dziąseł produktem zawierającym aloes, bowiem działa on łagodząco. Aloes nie hamuje jednak krwotoku.

Warto w swojej apteczce domowej mieć płyn do płukania jamy ustnej, który usuwa bakterie w miejscach, do których nie dociera szczoteczka do zębów, oraz żel stomatologiczny, taki jak np. Sachol, który łagodzi objawy oraz działa odkażająco i przeciwbólowo.

 

Należy pamiętać o właściwej diecie, bogatej w produkty zawierające witaminy B i D, oraz wypijać dużo wody. Najlepiej ograniczyć węglowodany, cukry oraz ilość wypijanej kawy. Warto też zrezygnować z palenia papierosów, bowiem nikotyna hamuje wypływanie krwi, w związku z tym osoba, która ma zapalenie dziąseł, może nie być świadoma schorzenia. Doprowadzić to może do nieodwracalnych zmian, w wyniku których może pojawić się paradontoza.

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Szybka reakcja na zapalenie dziąseł powoduje, że można uporać się z problemem bez szkody dla tkanki łącznej i tkanki kostnej.

 

Należy również pamiętać, że pojawiające się problemy z dziąsłami mogą być związane z występowaniem poważnej choroby ogólnoustrojowej, dlatego nie powinno się lekceważyć nawracania dolegliwości lub zmian w wyglądzie dziąseł.

Bibliografia

 

  1. Dr n. med. Iwona M. Tomaszewska. Zapalenie przyzębia. https://stomatologia.mp.pl/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia. Dostęp 28.04.2018.
  2. Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Anna Stachura-Spłuszka, Anna Jurczak, Maria Chomyszyn-Gajewska. Stany zapalne dziąseł w wieku pokwitaniowym (puberty gingivitis) – przegląd piśmiennictwa. http://www.czytelniamedyczna.pl/4231,stany-zapalne-dziasel-w-wieku-pokwitaniowym-puberty-gingivitis-przeglad-pismien.html. Dostęp 28.04.2018.
  3. Sylwia Małgorzata Słotwińska, Elżbieta Pierzynowska, Tomasz Foik. Występowanie grzybów z rodzaju Candida w jamie ustnej u pacjentów z zapaleniem dziąseł i zapaleniem przyzębia. http://www.czytelniamedyczna.pl/1939,wystepowanie-grzybow-z-rodzaju-candida-w-jamie-ustnej-u-pacjentow-z-zapaleniem-d.html. Dostęp 28.04.2018.

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej