krótko i na temat

czy wiesz, że

Pleśniawki są bardzo dokuczliwą dolegliwością, która występuje w obrębie jamy ustnej. Mogą pojawiać się na języku, dziąsłach i błonach śluzowych wewnętrznej strony policzków. Pleśniawki pojawiają się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Przyczyną ich powstawania są grzyby z rodziny drożdżaków. Jak wyglądają pleśniawki i jak je leczyć? Dowiedzmy się czegoś więcej na ich temat.

Czym jest pleśniawka?

Mianem pleśniawek określa się białe lub kremowobiałe naloty występujące na błonach śluzowych jamy ustnej. W zależności od stopnia zaawansowania mogą tworzyć całe skupiska, które obejmują swoim zasięgiem różne obszary jamy ustnej (pleśniawki na języku, pleśniawki na podniebieniu lub dziąsłach).

 

Pleśniawki występują zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Pleśniawki u niemowląt, będące następstwem zakażania grzybami obecnymi w drogach rodnych kobiety, jeśli zmiany są nieduże, goją się same. U starszych dzieci i osób dorosłych wymagają podjęcia leczenia.

 

Pleśniawki wywołują ból i uczucie dyskomfortu, nasilające się podczas spożywania posiłków (1). W bardzo zaawansowanym stadium rozwoju mogą powodować trudności w przyjmowaniu pokarmów i płynów.

 

Pleśniawki – przyczyny występowania

 

Pleśniawki w jamie ustnej są wywołane przez grzyby zwane drożdżakami. Do zakażenia nimi może dojść w sytuacji obniżonej odporności organizmu, niedoborów witamin i minerałów oraz w następstwie przebytej kuracji antybiotykowej.

 

Pleśniawka jamy ustnej może być także jednym z symptomów infekcji układu pokarmowego o charakterze grzybiczym oraz stanów zapalnych jelit. Wówczas może współwystępować z innymi objawami, takimi jak: biegunka, bóle brzucha, niestrawność, nudności. Na powstawanie pleśniawek narażone są osoby spożywające ostre potrawy oraz noszące protezę, jeśli jest ona niewłaściwie dopasowana.

Pleśniawki – leczenie

 

Pleśniawki u dziecka, podobnie jak u osoby dorosłej, wymagają podjęcia leczenia poprzedzonego badaniem mikrobiologicznym. Wykonuje się je w celu ustalenia rodzaju grzybów wywołujących dolegliwość, co pozwala wybrać najlepszy sposób leczenia.

 

Leczenie pleśniawek polega na stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych w postaci płynów lub żeli. Preparaty te jednocześnie działają przeciwbólowo, zmniejszając uczucie dyskomfortu. Zastosowanie u osób dorosłych polega na płukaniu jamy ustnej specjalnymi płynami oraz smarowaniu zmian przeciwgrzybiczymi żelami i maściami.

 

Leczenie pleśniawek u dzieci polega na ich pędzlowaniu, a więc smarowaniu środkami farmakologicznymi przy użyciu specjalnych pędzelków. Dodatkowo, aby przyspieszyć proces gojenia się zmian, można zastosować domowe sposoby zwalczania pleśniawek. Pomocne w tym względzie są napary ziołowe przygotowywane z szałwii lub rumianku. Napary te nie tylko usprawniają proces leczenia, ale też łagodzą ból, przynosząc pacjentowi ulgę.

 

W zwalczaniu tych uciążliwych dolegliwości bardzo dużą rolę odgrywają także działania profilaktyczne. Nawracające pleśniawki są częstym zjawiskiem. Aby zapobiec ponownemu wystąpieniu pleśniawek, przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny. Dotyczy to zarówno ogólnej higieny, jak i higieny jamy ustnej.

 

Dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej to absolutna konieczność. Należy ponadto unikać używania tych samych sztućców co inne osoby oraz myć ręce przed każdym posiłkiem.

Warto zwrócić uwagę na swoją dietę. Powinna ona dostarczać wszystkich niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników. Należy też wykluczyć z jadłospisu ostre potrawy i unikać pikantnych przypraw.

 

Ważne, aby w przypadku często nawracających pleśniawek kontynuować leczenie pod kontrolą lekarza. W ten sposób można znacznie zmniejszyć ryzyko nawrotów.

 

Bibliografia:

  1. Jenerowicz D. Polańska A. Zakażenia grzybicze u dzieci. https://pediatria.mp.pl/choroby/skora/61475,zakazenia-grzybicze-u-dzieci. Data dostępu: 26.04.2018

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej