krótko i na temat

czy wiesz, że

Przed każdą wizytą u stomatologa należy sprawdzić, czy tego dnia możemy leczyć zęby. Ostatnio wiele słyszy się o tym, że nie można wybierać się do stomatologa, jeśli mamy w jamie ustnej jakieś zmiany lub małe owrzodzenia. Czy to prawda? Czym są afty i co grozi, jeśli pójdziemy do dentysty z owrzodzeniami błony śluzowej?

 

Co to są afty?

 

Afty to małe wrzody otoczone rumieniem zapalnym, które pojawiają się w jamie ustnej. Zwykle są niewielkie (do 5 mm średnicy) i występują w skupiskach po kilka sztuk. Czasami zamiast kilku małych zmian może pojawić się jedna duża afta (nawet do 3 cm średnicy), która bardzo boli i przeszkadza podczas mówienia i jedzenia.

 

Afta na podniebieniu, wewnętrznej części policzka czy nawet tylnej ściance gardła to nic dziwnego – są to obszary, na których zwykle pojawiają się zmiany. Małe wrzody w ustach zwykle same znikają do 3 tygodni od pojawienia się i nie są groźne. Mają jednak tendencję do nawracania.

 

Skąd biorą się afty? Współczesna wiedza medyczna nie potrafi odpowiedzieć nam na to pytanie. Możemy jedynie podejrzewać, jakie czynniki wpływają na powstawanie tych dokuczliwych owrzodzeń. Wiele mówi się o wpływie stresu, obniżonej odporności organizmu i niedoborze witamin.

 

Kiedy nasz organizm jest osłabiony lub mamy za mało witaminy B12, żelaza lub kwasu foliowego, możemy spodziewać się nawrotów aft. Podejrzewa się również, że na tę chorobę wpływają czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne, a nawet schorzenia układu pokarmowego.

 

Nie możemy zapominać też o nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów i nieusuwanie resztek jedzenia ze szczelin międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej może sprzyjać powstawaniu aft.

 

Podobnie sprawa wygląda, jeśli mamy nawyk wkładania różnych przedmiotów do ust. Wiele osób ma zwyczaj nerwowego gryzienia długopisu lub ołówka, które mogą być zanieczyszczone szkodliwymi drobnoustrojami. Jeśli też tak robimy, warto powalczyć z tym przyzwyczajeniem.

Afta a dentysta – czy z aftą można iść do stomatologa?

 

Niewiele osób przed pójściem do dentysty zastanawia się nad tym, jakie są przeciwwskazania do leczenia stomatologicznego. Zwykle pamiętamy, że cieknący nos i kaszel nie sprzyjają wizycie u stomatologa. Takie objawy utrudniają nam swobodne oddychanie, a atak kaszlu podczas wizyty będzie utrudniał wykonywanie zabiegu przez dentystę.

 

Jeśli mamy gorączkę, również lepiej zostać w domu, a leczenie zębów odłożyć na inny dzień. Co jednak zrobić, jeśli w naszych ustach pojawiła się afta?

 

Wszystkie zmiany w jamie ustnej mogą świadczyć o procesie zapalnym. Pojawienie się aft również może być wynikiem zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Z tego powodu nie należy wykonywać żadnych zabiegów, podczas których może dojść do uszkodzeń dziąseł lub śluzówki jamy ustnej.

 

Urazy mechaniczne są jak otwarte wrota dla szkodliwych drobnoustrojów. Dlatego jeśli zobaczymy, że w naszych ustach pojawiły się małe wrzody, lepiej odwołajmy wizytę u dentysty.

 

Sprawa wygląda podobnie w przypadku opryszczki na ustach. Wiele osób, które męczy aftoza nawrotowa (częste nawroty aft), może mieć z tego powodu problem z umówieniem się do dentysty. Lepiej jest jednak wyleczyć afty i dopiero wtedy rozpocząć leczenie zębów.

 

Aby przyspieszyć wygojenie się owrzodzenia oraz złagodzić dolegliwości bólowe, można zastosować lek przeciwzapalny i przeciwbólowy w formie żelu, jak np. Sachol.

 

Bilbiografia

  1. Chmielik M. Choroby jamy ustnej https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1425,choroby-jamy-ustnej Data dostępu: 25.04.2018
  2. Durska G. Przyczyny nawracających aft https://gastrologia.mp.pl/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft Data dostępu: 25.04.2018

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej