krótko i na temat

czy wiesz, że

Aftowe zapalenie jamy ustnej jest najczęstszą dolegliwością błony śluzowej początkowego odcinka przewodu pokarmowego. Wiążą się z nim dyskomfort, ból i trudności w codziennej czynności, jaką jest spożywanie pokarmów i picie napojów.

 

Afty są bolesnymi nadżerkami lub małymi owrzodzeniami, które pojawiają się przede wszystkim na języku, dnie jamy ustnej lub/i błonie śluzowej policzków. Łatwo je rozpoznać, bowiem otoczone są rumieniowatym, zapalnym obrzeżem, zaś ich kształt przypomina owal.

 

Aftowe zapalenie jamy ustnej kojarzy się przede wszystkim z ostrym bólem i utrudnieniem w codziennych czynnościach. Zanim w jamie ustnej pojawią się afty, występuje pieczenie i mrowienie, które utrzymuje się od 24 do 48 godzin (1). Aftowe zapalenie jamy ustnej ma charakter nawracający, dlatego ważne jest odpowiednie ustalenie przyczyn pojawiania się tego schorzenia.

Pojawienie się aft

Aftowe zapalenie jamy ustnej nastręcza lekarzom problemów. Za jego występowanie obwinia się przede wszystkim aktywną obecność bakterii Helicobacter pylori w żołądku, niedobór witamin i minerałów, choroby autoimmunologiczne (np. choroby jelit: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), zaburzoną gospodarkę hormonalna u kobiet, celiakię, alergię pokarmową lub stres.

 

Często zdarza się jednak, że afty pojawiają się również u osób z dobrą morfologią, które nie mają na nic alergii (1). Za powstawanie aft mogą być również odpowiedzialne urazy mechaniczne, np. zbyt silne szczotkowanie lub działanie aparatu ortodontycznego.

 

Rodzaje aft

 

Afty można podzielić na trzy rodzaje:

  • małe afty Mikulicza, które mają do 10 mm wielkości i znikają po tygodniu lub dwóch bez pozostawienia blizn,
  • duże afty Suttona, które mogą mieć wielkość do 20 mm, a ich pojawieniu się towarzyszy ogólne osłabienie organizmu; może zaistnieć konieczność pobrania ich wycinka do badań histopatologicznych, jeśli w ciągu dwóch tygodni nie znikną z pozostawieniem blizn,
  • afty opryszczkopodobne, które charakteryzują się małą wielkością od 1 do 2 mm i tym, że występują w skupiskach (1).

 

Najcięższą postacią aftozy, chociaż jest ona najrzadsza, są duże afty Suttona.

Nawroty aftowego zapalenia jamy ustnej

 

Na nawracające aftowe zapalenie jamy ustnej cierpi od 5% do 25% ludzi. Pojawia się ono przede wszystkim u kobiet i osób poniżej 40. roku życia.

 

Przyjmuje się, że dużą w tym rolę odgrywają zaburzenia związane z funkcjami układu autoimmunologicznego (2). Istnieje zbieżność pomiędzy występowaniem tego schorzenia a chorobami ogólnoustrojowymi o podłożu zapalnym, do których zaliczają się: nieswoiste zapalenia jelit, celiakię oraz chorobę Behçeta. Jeśli chodzi o dzieci, nawracające zapalenie jamy ustnej ma związek z obecnością pasożytów w przewodzie pokarmowym (1).

 

Diagnoza lekarska powinna obejmować przebadanie pacjenta pod kątem istnienia w jego organizmie ewentualnej choroby ogólnoustrojowej.

Leczenie aftowego zapalenia jamy ustnej

 

Leczenie aftowego zapalenia jamy ustnej powinno obejmować nie tylko postępowanie miejscowe. Przede wszystkim musi wyeliminować czynnik, który doprowadził do schorzenia.

 

Afty należy izolować żelem, który chroni przed podrażnieniami i czynnikami zewnętrznymi. Takim żelem jest np. Sachol. Należy ponadto zwrócić uwagę na produkty używane na co dzień, bowiem powstawaniu nadżerek i owrzodzeń sprzyja obecność laurylosiarczanu sodu w pastach do zębów oraz w płynach do płukania jamy ustnej.

 

Nie bez znaczenia pozostaje sposób, w jaki wykonywane są czynności takie jak szczotkowanie zębów. Nie wolno robić tego gwałtownie i zbyt mocno przyciskać szczoteczki do dziąseł czy wewnętrznej strony policzków. W przypadku wystąpienia aftowego zapalenia jamy ustnej istotna jest także dieta, z której trzeba wyeliminować zbyt ostre lub kwaśne potrawy.

Bibliografia

 

  1. Regina Antoniv, Weronika Lipska, Barbara Kęsek, Marcin Lipski, Dagmara Gałecka-Wanatowicz, Maria Chomyszyn-Gajewska. Afty nawracające – przegląd piśmiennictwa. http://www.czytelniamedyczna.pl/5048,afty-nawracajace-przeglad-pismiennictwa.html. Dostęp 27.04.2018.
  2. Olga Androsz, Magdalena Napora. Afty Suttona – opis przypadku. http://www.czytelniamedyczna.pl/1716,afta-suttona-opis-przypadku.html. Dostęp 27.04.2018.

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej