krótko i na temat

czy wiesz, że

Niezależnie od tego, czy wybieramy się na całodniową wycieczkę za miasto, planujemy weekend lub dłuższe wakacje, podczas pakowania zawsze powinniśmy uwzględnić taki element wyposażenia podróżnego jak podręczna apteczka. Co musi się w niej znaleźć? Jak zorganizować apteczkę, aby nie zajmowała wiele miejsca i jednocześnie właściwie spełniała swoje zadanie?

 

Apteczka domowa w wersji mini – jak ją zaopatrzyć?

 

Choć wybierając się w podróż weekendową czy wakacyjną, nie mamy ochoty myśleć o przykrych wypadkach, musimy być przygotowani na pewne zdarzenia. Skręcona kostka, zdarte kolano, gorączka czy ukąszenie przez owada – nie zawsze możemy temu zapobiec, możemy natomiast szybko i skutecznie zażegnać zagrożenie.

 

Pomoże nam w tym dobrze wyposażona podręczna apteczka. Jako że powinna nam towarzyszyć w czasie wycieczki, musi cechować się niewielkimi rozmiarami i małą wagą. Jednocześnie jednak musi być odpowiednio wyposażona, aby nie zabrakło w niej najważniejszych preparatów i akcesoriów stanowiących pierwszą pomoc przedmedyczną.

 

Jak zmieścić je wszystkie? Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w potrzebne elementy w niewielkich ilościach. Jeżeli wyjeżdżamy na weekend, nie musimy zabierać całego opakowania środków przeciwbólowych, które zawiera np. 30 tabletek.

 

Wystarczy, że zabierzemy jeden listek. Plastry (pod warunkiem, że każdy pakowany jest oddzielnie) także możemy wyjąć z opakowania, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Ponadto warto zapytać w aptece o mniejsze opakowania rozmaitych środków, np. preparatów odkażających.

 

Wyposażenie apteczki podręcznej

 

Oto lista niezbędnego wyposażenia każdej dobrze zaopatrzonej apteczki.

 

Leki przyjmowane codziennie

 

Listę otwierają wszelkiego rodzaju leki, które przyjmujemy codziennie, gdy zmagamy się ze schorzeniami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem czy alergią. Przed wyjazdem koniecznie musimy sprawdzić, czy posiadamy wystarczającą ich ilość – szczególnie, gdy są to środki wydawane na receptę (1).

 

Środki przeciwbólowe

 

Ból głowy, zęba i wszelkie inne dolegliwości bólowe mogą skutecznie pokrzyżować plany. Warto zatem do podręcznej apteczki spakować skuteczne, już wypróbowane leki przeciwbólowe – zarówno dla siebie, jak i dla dzieci.

Skuteczny środek na afty i inne stany zapalne jamy ustnej

 

Afty, czyli owrzodzenia pojawiające się na błonie śluzowej jamy ustnej, to bardzo dokuczliwa i często bolesna dolegliwość. Mogą wystąpić zarówno u dzieci i dorosłych. Przyczyn powstawania aft jest wiele – począwszy od zaburzeń hormonalnych, stresu i podrażnienia śluzówki przez aparat ortodontyczny czy protezę, a skończywszy na urazach mechanicznych, wywołanych zbyt energicznym szczotkowaniem oraz przypadkowym przygryzieniem (2).

 

Kiedy wystąpią, warto mieć pod ręką skuteczną maść do jamy ustnej, która zadziała nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie i odkażająco, jak Sachol . Możemy go zastosować również na takie schorzenia jak m.in. nadżerki czy pleśniawki na języku i wykorzystać jako żel na zapalenie dziąseł. Wówczas stan zapalny jamy ustnej będzie łagodzony, a my ponownie będziemy mogli korzystać z uroków urlopu.

 

Środki odkażające

 

Kiedy dojdzie do zadrapania, rozcięcia czy innego zdarzenia, które będzie skutkować przerwaniem ciągłości skóry, koniecznie musimy zdezynfekować ranę przed jej zabezpieczeniem. Możemy to zrobić przy pomocy rozmaitych preparatów odkażających pod postacią sprayu lub sięgnąć po wodę utlenioną czy jodynę (1).

 

Materiały opatrunkowe

 

Podstawą są oczywiście plastry – najlepiej pakowane oddzielnie, ponieważ te w całości (do samodzielnego cięcia) mogą być problematyczne „w obsłudze” poza domem. Zaopatrzmy się w różne rodzaje plastrów, m.in. wodoodporne, na odciski i pęcherze. Świetnie sprawdzą się w przypadku niewielkich urazów.

 

Czasem jednak plastry nie wystarczą, dlatego musimy w naszej apteczce przewidzieć miejsce na takie materiały jak bandaże (różnej szerokości, opatrunkowe oraz elastyczne), gaza wyjałowiona, opaska uciskowa oraz chusta trójkątna. Doskonale spełnią one swoją rolę w przypadku cięższych skaleczeń, a także np. skręcenia czy zwichnięcia kończyny (1).

 

Drobne, ale ważne wyposażenie apteczki

 

Pod tym hasłem kryją się takie akcesoria jak m.in. pęseta, małe nożyczki, specjalne przybory do usuwania kleszczy, zapinki do bandaża, jednorazowe rękawiczki. Nie zajmują one wiele miejsca, natomiast gdy zajdzie taka konieczność, ułatwią i przyspieszą właściwe udzielenie pomocy przedmedycznej.

 

Jeżeli planujemy wyjazd w okresie letnim, wyposażmy naszą apteczkę w takie preparaty jak maść na oparzenia słoneczne i maść na ukąszenia owadów. Ponadto przyda się także sól fizjologiczna (możemy nabyć ją w maleńkich ampułkach), preparat nawadniający oraz środek przeciwbiegunkowy.

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej