krótko i na temat

czy wiesz, że

Myśląc o zdrowej jamie ustnej w pierwszej kolejności myślimy o śnieżnobiałym uśmiechu, który dodaje nam pewności siebie i jest oznaką witalności i dobrego samopoczucia. Nie wiemy jednak, że zdrowe dziąsła, zęby i błona śluzowa to wyznacznik stanu całego organizmu. To właśnie tutaj, w jamie ustnej, ma swój początek wiele chorób niezakaźnych, takich jak np. cukrzyca czy nowotwory. Jakie są więc najczęstsze schorzenia jamy ustnej, których nie wolno nam ignorować?

 

Pewnie znasz to uczucie, kiedy coś Ci zaczyna przeszkadzać w buzi. Bezwiednie wodzisz językiem po jej wnętrzu i ewidentnie czujesz, że coś jest nie tak. Czy wiesz, co Ci dolega i jak sobie z tym poradzić? Poniżej przedstawiamy trzy najpopularniejsze zmiany, które mogą wystąpić w obrębie jamy ustnej oraz sposoby na szybkie poradzenie sobie z nimi.

 

Afty

 

Niezwykle częste zmiany w obrębie jamy ustnej. Afty to płytkie owrzodzenia pokryte białym lub żółtawym nalotem. Mogą mieć różną wielkość – od 1 mm do aż 2 cm, jednak najczęściej nie przekraczają 5 mm.

 

Znikają samoistnie, ale przez kilka lub nawet kilkanaście dni przysparzają nam wiele cierpienia. Mogą skutecznie uprzykrzyć wyjście z przyjaciółmi lub nawet rozpraszać w trakcie wykonywania pracy. Nie warto więc godzić się na ból i dyskomfort, szczególnie kiedy w łatwy i szybki sposób można pozbyć się tej dolegliwości.

 

Z aftami najlepiej walczyć środkami, które nie tylko tworzą ochronną warstwę izolującą owrzodzenie od czynników zewnętrznych, ale również sprzyjają procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej (np. Sachol Aftigel).

 

Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, aby preparat ograniczał bolesne objawy i pieczenie. Taka kuracja może skrócić leczenie aft do kilku dni z nawet kilu tygodni.

Mikrozmiany w jamie ustnej

 

To problem znany szczególnie osobom z aparatem ortodontycznym czy protezą zębową. Pacjenci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aparatem często skarżą się na rany na policzkach, które spowodowane są podrażnieniem błony śluzowej przez stałe elementy urządzenia.

 

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku protez zębowych, które również mogą uwierać i ranić dziąsła. W takim przypadku również warto zastosować preparat, który pomoże w szybkim zagojeniu urazów (jak np. Sachol Aftigel) i zapobiegnie ich przerodzeniu się w większy problem.

 

Zapalenie dziąseł

 

Zapalenie dziąseł również można zaliczyć do często występujących schorzeń jamy ustnej. Najczęściej objawia się ono krwawieniem, obrzękiem, bólem czy świądem. Przyczyną zapalenia dziąseł jest nieusuwana, nagromadzona na powierzchni zębów płytka nazębna, która może być efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej.

 

Warto zwrócić uwagę, że na tym etapie zapalenie dziąseł jest odwracalne, jednak zaniedbanie tego stanu może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Odpowiednia dbałość o zęby (szczotkowanie, płukanie, nitkowanie oraz wizyta u stomatologa) może przyczynić się do całkowitego ustąpienia choroby.

 

Dobrze jest również wesprzeć kurację żelem stomatologicznym (np. Sachol), który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a który pomoże nam zapomnieć o tej przykrej dolegliwości.

 

Pamiętajmy jednak, że w przypadku problemów w jamie ustnej najlepiej wybrać się do stomatologa, który będzie mógł postawić diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

 

Kiedy nie mamy takiej możliwość, możemy zaopatrzyć się w żel stomatologiczny, który jest skuteczny w przypadku większości dolegliwości (np. Sachol) i przynosi natychmiastową ulgę.

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej

Owrzodzenie jamy ustnej. Co jest przyczyną tego problemu, jak się objawia i jak je leczyć?

Owrzodzenia to ubytki skóry lub błony śluzowej, powstałe w wyniku bodźca zewnątrz- lub wewnątrzpochodnego. dowiedz się więcej

Dokuczliwe pleśniawki – jakie są ich przyczyny i objawy? Jak skutecznie je leczyć?

Pleśniawki są bardzo dokuczliwą dolegliwością, która występuje w obrębie jamy ustnej. dowiedz się więcej

Afty w jamie ustnej – czy z ich powodu musimy odwołać wizytę u dentysty?

Przed każdą wizytą u stomatologa należy sprawdzić, czy tego dnia możemy leczyć zęby. dowiedz się więcej

Afty na policzku – jak wyleczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Mogą pojawić się na podniebieniu lub w tylnej części gardła, często atakują wewnętrzną część policzków. dowiedz się więcej

Afty i pleśniawki u dorosłych - wylecz je szybko i skutecznie!

Afty i pleśniawki w jamie ustnej u dorosłych pojawiają się bardzo często. dowiedz się więcej