krótko i na temat

czy wiesz, że

Czy wiesz, że zaniedbywanie higieny jamy ustnej może wpłynąć niekorzystnie na zdrowie całego organizmu? Zły stan dziąseł i zębów podwyższa ryzyko zachorowalności na niektóre choroby niezakaźne, takie jak np. cukrzyca czy nowotwory. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej przypadający na 20 marca to dobra okazja, aby przypomnieć sobie, jak prawidłowo dbać o higienę tej części ciała.

 

Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby właściwie zadbać o higienę jamy ustnej, a w dłuższej perspektywie, także o zdrowie całego organizmu. Skracając czas mycia zębów czy ograniczając liczbę stosowanych produktów do higieny (nieużywanie płynu do płukania czy nici dentystycznych) narażamy się na pogorszenie kondycji naszych zębów, dziąseł oraz błony śluzowej. Jak zatem odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej?

 

Po pierwsze: odpowiednie mycie zębów

 

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu jest bowiem potrzebne, aby składniki zawarte w paście do zębów zaczęły działać oraz aby oczyścić dokładnie każdą z powierzchni każdego zęba.

 

Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało nam się oczyścić za pomocą szczoteczki. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

 

Dlaczego codzienne mycie zębów jest tak istotne? Tuż po umyciu, na zębach od razu zaczyna tworzyć się płytka nazębna, która początkowo zbudowana jest z substancji zawartych w ślinie, później tworzą ją także bakterie z przyjmowanych pokarmów oraz napojów.

 

Można ją usunąć jedynie mechanicznie, czyli przy pomocy szczoteczki do zębów lub nici dentystycznej. Nieusuwana przyczynia się do powstania kamienia nazębnego, próchnicy oraz zapalenia dziąseł.

Po drugie: reagowanie na ból i dyskomfort

 

Kiedy pojawiają się niewielkie dolegliwości ze strony jamy ustnej, które nie powodują silnego bólu, a „jedynie” dyskomfort, często nie reagujemy – czekamy, aż objawy same ustąpią. Jest to niestety poważny błąd. Nie wolno ignorować nawet najdrobniejszych zmian w jamie ustnej, gdyż mogą się one przerodzić w poważniejszy problem.

 

W przypadku wystąpienia drobnych zmian zapalnych na błonie śluzowej dziąseł w postaci drobnej nadżerki lub afty, można zastosować miejscowo działające leki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne (jak np. Sachol Aftigel), a także płukać jamę ustną sodą oczyszczoną, szałwią lub płynami odkażającymi.

 

Jeśli pojawi się krwawienie, obrzęk, świąd czy zaczerwienienie dziąseł mogą to być objawy zapalenia dziąseł. Przyczyną tej choroby jest nagromadzona płytka nazębna, powstała w wyniku niedokładnego szczotkowania zębów.

 

Leczone odpowiednio zapalenie dziąseł jest odwracalne, jednak nieleczone może doprowadzić do poważniejszych chorób przyzębia. W takim wypadku należy zgłosić się do lekarza i zastosować zalecenia odnośnie właściwych metod higieny jamy ustnej.

 

Leczenie zapalenia dziąseł może być wspierane zastosowaniem leku o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz odkażającym, który nie tylko zmniejszy ból, ale również zniweluje przyczynę zakażenia.

 

O właściwą pielęgnację i zdrowie jamy ustnej warto dbać nie tylko w okolicach Światowego Dnia jej Zdrowia. Odpowiednia higiena, jak również regularne wizyty u stomatologa, to podstawa zachowania dobrego stanu zębów, dziąseł oraz błony śluzowej.

 

W celu ograniczenia bolesnych objawów i pieczenia w jamie ustnej spowodowanych aftami zaleca się stosowanie żelu Sachol Aftigel, który tworzy ochronną warstwę pokrywającą zmiany oraz sprzyja procesowi odnowy nabłonka jamy ustnej.

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej

Owrzodzenie jamy ustnej. Co jest przyczyną tego problemu, jak się objawia i jak je leczyć?

Owrzodzenia to ubytki skóry lub błony śluzowej, powstałe w wyniku bodźca zewnątrz- lub wewnątrzpochodnego. dowiedz się więcej

Dokuczliwe pleśniawki – jakie są ich przyczyny i objawy? Jak skutecznie je leczyć?

Pleśniawki są bardzo dokuczliwą dolegliwością, która występuje w obrębie jamy ustnej. dowiedz się więcej

Afty w jamie ustnej – czy z ich powodu musimy odwołać wizytę u dentysty?

Przed każdą wizytą u stomatologa należy sprawdzić, czy tego dnia możemy leczyć zęby. dowiedz się więcej

Afty na policzku – jak wyleczyć tę nieprzyjemną dolegliwość?

Afty to bolesne owrzodzenia jamy ustnej. Mogą pojawić się na podniebieniu lub w tylnej części gardła, często atakują wewnętrzną część policzków. dowiedz się więcej

Afty i pleśniawki u dorosłych - wylecz je szybko i skutecznie!

Afty i pleśniawki w jamie ustnej u dorosłych pojawiają się bardzo często. dowiedz się więcej