krótko i na temat

czy wiesz, że

Zdarza się, że podczas wakacji lub wypoczynku w czasie długiego weekendu zaczyna boleć nas ząb. Często okazuje się, że jest to wyrzynająca się ósemka. Będąc poza domem nie mamy możliwości wizyty u swojego stomatologa, a umówienie natychmiastowej konsultacji u kogoś najbliżej naszego miejsca pobytu też nie zawsze jest łatwe. Jak zatem można sobie doraźnie pomóc w takiej sytuacji?

 

Prawidłowo wyrzynający się ząb mądrości nie powinien boleć oraz powodować dyskomfortu. Często jednak wywołuje ból głowy czy ucha, szczękościsk, opuchliznę i problemy z gryzieniem pokarmu.

 

Przyczyną takich objawów może być utrudnione wyrzynanie spowodowane zbyt małym miejscem w łuku zębowym oraz grubą, zbitą tkanką kostną nad wyrzynającym się zębem. Jak więc pomóc sobie doraźnie, kiedy ból jest nieustępliwy, a my nie mamy możliwości wizyty u stomatologa?

 

Ziołowe płukanki

 

Podstawą leczenia stanu zapalnego w okolicy wyrzynającego się zęba jest niedopuszczenie do zalegania resztek pokarmowych w kieszonkach dziąsła, regularne czyszczenie okolicy oraz dokładne płukanie kieszonek. Do płukania można używać naparów ziołowych, które dodatkowo mogą wywierać działanie lecznicze.

 

Niektóre zioła, takie jak mięta pieprzowa czy szałwia, mają właściwości przeciwzapalne. Przydadzą się więc w przypadku bolącego zęba, a także aft, zapalenia dziąseł czy paradontozy. Jamę ustną należy płukać naparem wykonanym z łyżeczki ziół.

W podobny sposób działają również np. goździki i cebula. Goździkom przypisuje się działanie przeciwbólowe i znieczulające. Olejkiem goździkowym lub rozgniecionymi goździkami smarujemy bolący ząb lub dziąsła. Cebula natomiast ma działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne, co pozwala zabić niektóre drobnoustroje, powodujące infekcje.

 

Żucie przez kilka minut plasterka cebuli lub przyłożenie go na bolące miejsce przyniesie ulgę. Stosowanie naturalnych płukanek czy okładów powinno powtarzać się 1-2 razy dziennie.

 

Pomoc z apteki

 

Są jednak sytuacje, kiedy domowe sposoby na ból zęba nie działają. Warto wtedy sięgnąć po żele dostępne bez recepty w aptece, które skutecznie przyniosą ulgę w dolegliwościach dziąseł. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy proponowany nam preparat działał przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także odkażająco (np. Sachol żel stomatologiczny). Stosowanie takiego żelu 2 do 3 razy na dobę pozwoli zmniejszyć bolesne objawy i pieczenie oraz wytrwać do wizyty u stomatologa.

 

Ból jest objawem, który pomaga nam zidentyfikować niewłaściwe stany w naszym organizmie. Pamiętajmy jednak, że nie musimy się na niego godzić. Akcja „Nie musi Ci to przeszkadzać” uświadamia, że nawet niewielki dyskomfort może skutecznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Nie trzeba więc „żyć” z bólem, tylko w kilka minut spróbować się z nim rozprawić.

Częsty problem – zapalenie dziąseł. Jak sobie z nim radzić?

Jeśli zaobserwowałeś ostatnio krwawienie w trakcie mycia zębów, masz nieprzyjemny posmak w ustach lub borykasz się z nieświeżym oddechem, to może oznaczać, że zmagasz się z zapaleniem dziąseł. dowiedz się więcej

Nosisz aparat? Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę!

Coraz częściej, w walce o piękny uśmiech, decydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego. Ta skuteczna metoda leczenia wad zgryzu może początkowo sprawiać nam jednak dyskomfort. dowiedz się więcej

Pięć problemów jamy ustnej, których nie należy ignorować!

Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinniśmy zwlekać z konsultacją dentystyczną w nieskończoność. dowiedz się więcej

Stres i przepracowanie - czy może mieć wpływ na jamę ustną?

Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej! dowiedz się więcej

Nawracające afty i nadżerki – co może je powodować?

Miejscowy ból błony śluzowej jamy ustnej utrudniający jedzenie, picie i mówienie może być oznaką pojawiającej się afty. dowiedz się więcej

Jakie przyczyny odpowiadają za zapalenie dziąseł? Jak skutecznie je leczyć?

Zapalenie dziąseł poprzedza inne choroby narządów znajdujących się w jamie ustnej. dowiedz się więcej

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej?

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej pojawia się w wyniku działania czynników drażniących. dowiedz się więcej

Domowe sposoby na zapalenie dziąseł – po które warto sięgnąć?

Choroby dziąseł są jedną z najczęściej występujących jednostek chorobowych dotykających jamę ustną. dowiedz się więcej

Skutki uboczne używania protezy zębowej

Protezy zębowe to ruchome lub stałe uzupełnienia uzębienia. W przypadku braku większej liczby zębów stosowane są najczęściej uzupełnienia ruchome. dowiedz się więcej

Profilaktyka owrzodzeń i stanów zapalnych jamy ustnej

Błona śluzowa jamy ustnej jest narażona na występowanie stanów zapalnych. dowiedz się więcej